Hacca Hazırlık Nasıl Yapılmalıdır?

 

Hac kayıtlarını tamamlayan hacı adaylarının en önemli sorulardan biri de hacca hazırlık nasıl yapılmalıdır?

Uzunca bir yolculuk sonucunda kutsal mekanlarda yapılan hacca iyi hazırlanmak gerekir. Ömürde bir defa, maddi durumu yetenlere farz olan hac, geniş bir zaman diliminde yapılmaktadır.

Allah ve Resulü’nün misafiri olarak kutsal beldelere giden hacılar maddi ve manevi yönden hazırlık yapmalıdır. Çünkü hac, özel bir çağrıdır ve bu ibadete özenle hazırlanmak çok önemlidir.

Süleyman Nahifi; bir beytinde şöyle demiştir:
Her kime Kabe nasip olsa, Hüda ona rahmet eder,
Her kişi sevdiğini hanesine davet eder.

Hac yolculuğuna çıkmadan önce yapılması gereken belli başlı hazırlıklar şu şekildedir:

HELALLEŞMEK

Kutlu yolculuğa tertemiz çıkmak için akraba, eş dost ve konu komşu ile helalleşmek gerekir. Kimse ile dargın ve kırgın olmamaya özen gösterilmelidir. Kişi, kul haklarını ödeyerek bu kutlu yolculuğa başlamalıdır.

HELAL MAL

Hac ancak helal mal ile yapılır. Bu nedenle en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de, hac ibadetinin helal kazanç ile yapılmasıdır.

NİYET

Bütün ibadetlerin kabulü niyete bağlıdır. Her işin başında olduğu gibi bu yolculuk için de niyet gereklidir. Hac yolculuğuna başlayan kişi “Allah’ım senin rızan için Haccımı yerine getirmeye gidiyorum” demelidir ve bu niyeti yolculuğun başından sonuna kadar muhafaza etmelidir.

NAFAKA BIRAKMAK

Hacca giden kişi geride bıraktığı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için kendilerine yetecek miktarda nafaka bırakmalıdır. Bu kişiler, hacdan dönülene kadar maddi olarak mağdur olmamalıdır.

DUA
Anne, baba ve diğer aile büyüklerinin hayır duası çok önemlidir. Aynı şekilde hac yolcusu da geride kalanlar için dua etmelidir. Bu gidiş dünyadan ayrılığın bir provası gibidir.

HAC EĞİTİMİ VE SEMİNERLERİ

Hac yolcusu, hacca gideceği güne kadar hac eğitimlerine ve seminerlere katılmalıdır. Bu eğitimlerde hac için ne gibi hazırlıklar yapması gerektiğini ve bu ibadeti nasıl yapacağını öğrenmelidir. Kutlu yolculuk öncesinde tüm hazırlıklarını bitirmeli, büyük bir heyecanla mukaddes topraklara gideceği günü beklemelidir.


Hızlı Filtreleme

Aylar

Özel Gün