PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

(UMUMA MAHSUS PASAPORT)

 

T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi

Son altı ay içerisinde  çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf

Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname

Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; "Öğrenci Belgesi" (Başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir.)

Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)

Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)

Ücretler    ile    ilgili    ayrıntılı    bilgi    “randevu.nvi.gov.tr” adresinden öğrenilebilmektedir.

 

PASAPORT BAŞVURULARI İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER

 

Pasaport başvurusunda bulunan herkesin yaş sınırı olmaksızın başvuruya gelmesi gerekir.

Ergin olmayanların ve kısıtlıların pasaport başvurularında anne ve babanın ya da yasal temsilcinin başvuru merkezinde hazır bulunması halinde muvafakat başvuru memurunca alınmaktadır.

Pasaport başvurularında 7 yaşını tamamlamış olanların parmak izleri 12 yaşını tamamlamış olanların ise imzaları alınmaktadır.

Pasaport harç ve defter bedeli ödemeleri; vergi dairelerinden, anlaşmalı bankalardan veya https://ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden de yapılabilmektedir.

 

SüreHarç ***DefterToplam
6 Ay1.034,55 TL501,00 TL1.535,55 TL
1 Yıl1.512,45 TL501,00 TL2.013,45 TL
2 Yıl2.469,15 TL501,00 TL2.970,15 TL
3 Yıl3.507,75 TL501,00 TL4.008,75 TL
3+ Yıl4.943,25 TL501,00 TL5.444,25 TL

*** Hususi ve Hizmet Damgalı Pasaportlar harç bedelinden muaftır.

Bilgi


T.C.K.K başvurularınızı adresinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünden yapma zorunluluğunuz yoktur. Başvurularınızı herhangi bir müdürlükten de yapabilirsiniz.

T.C.K.K başvurularında son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ibraz etmeniz gerekmektedir.
 

Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda; Sistemden olumsuz etkilenmemek ve mağduriyet yaşamamak için; aldığınız randevu tarihini takip ediniz ve randevu tarihi ile ilgili bir değişiklik olması durumunda randevunuzu, randevu saatinizden en az yarım saat önce iptal ediniz. Aksi durumda 15 gün içerisinde hiçbir randevu verilemez.

15 yaşını doldurmuş kişiler Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvurusunda parmak izi işlemleri için nüfus müdürlüğünde hazır bulunmak zorundadır.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı (TCKK), pasaport ve sürücü belgesi başvuru bedellerinin, başvurudan önce vergi dairesi müdürlüklerine,
anlaşmalı yerlere yatırılması gerekmektedir (öğrenmek için tıklayınız). Ödemeye dair belge (makbuz veya dekont) gerektiğinde gösterilmek üzere muhafaza edilmelidir.


Hızlı Filtreleme

Aylar

Özel Gün