Umre'de Sıkca Sorulan Sorular

Müslüman aleminden olan insanların hac dönemleri haricinde ihrama girerek Kabe’yi ziyaret etmelerine, Kabe’yi tavaf etmelerine, Sa’y yapıp tıraş olmaları ile ibadetlerini sonlandırmalarına umre denilmektedir. Umre sünnettir.

Cevap : Direkt Cidde’ye giden gruplar, mikat mahalline havada iken girildiğinden dolayı, Türkiye’deki hava limanında giyilir. Medine-iMünevvere’ye giden gruplar için ise Mekke-i Mükerreme’ye transfer olmadan önce otelde giyilir.

Hac günleri haricinde Suudi Arabistan Konsolosluğunun umre vizesi verdiği dönemlerde umre ziyareti yapılabilir.

Cevap : Hac günleri haricinde Suudi Arabistan Konsolosluğunun umre vizesi verdiği dönemlerde umre ziyareti yapılabilir.

Umrede Sıkca Sorulan Sorular

Umre Nedir?

 

 


 

 

Umre için belirli bir zaman varmıdır?

Hac günleri haricinde Suudi Arabistan Konsolosluğunun umre vizesi verdiği dönemlerde umre ziyareti yapılabilir.

 

Umre ziyareti için belirli bir zaman var mıdır?

Cevap : Hac günleri haricinde Suudi Arabistan Konsolosluğunun umre vizesi verdiği dönemlerde umre ziyareti yapılabilir.

İhramı ne zaman giyeceğim?

Direkt Cidde’ye giden gruplar, mikat mahalline havada iken girildiğinden dolayı, Türkiye’deki hava limanında giyilir. Medine-iMünevvere’ye giden gruplar için ise Mekke-i Mükerreme’ye transfer olmadan önce otelde giyilir.

 

Ne kadar zemzem getirebiliriz?

Cevap : Hava yolları şirketlerinde 5 lt zemzem taşıma hakkınız bulunmaktadır. Saygın turizm olarak 5 lt zemzem hediyemiz vardır. Bunun dışında zemzem almak isteyen Umreci ve Hacılarımıza ücret mukabilinde yardımcı olmaktayız.

İhramda iken yasak olan kokular nelerdir?

İhramlı iken kokulu sabun, şampuan, parfüm ve benzeri ürünler kullanılamaz.

 

Satın almış olduğum tur paketinde nasıl bir hizmet alacağım?

Cevap : satın aldığınız tur paketinde alacağınız hizmetler ;Umre öncesi seminer ,Hediyelik eşyalar, uçak bileti, otelkonaklama, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği, kapsamlı Hisar sağlık sigortası, transferler, rehberlik hizmeti, ziyaretler.

Umre vizesi nedir? Nasıl alınır?

Suudi Arabistan’da Mekke ve Medine şehirlerini ibadet amaçlı ziyaret etmek için alınan vizedir. Suudi Arabistan devleti tarafından yetkilendirilen Suudi Arabistan’da bulunan vize firmaları tarafından onay alınır, konsolosluklarca verilir.

 

Umreye giderken yanıma ne tür kıyafetler almalıyım?

Cevap : Suudi Arabistan sıcak iklime sahip olduğundan yazlık olarak pamuklu,keten,sade ve bol kıyafetler alabilirsiniz ancak Medine-i Münevvere biraz serin olacağından hırka almayıda ihmal etmeyiniz.

Yeşil pasaportlularda vize almak zorundamı?

Yeşil, gril veya siyah pasaportlara Suudi Arabistan Krallığı’nca herhangi bir ayrıcalık tanınmamıştır. Bütün pasaportlar, türüne bakılmaksızın vize almak durumundadır.

 

 

Butik ve kurumsal Umre ziyareti yapıyor musunuz?

Cevap: Saygın Turizm olarak sizin tarih ve gün talebiniz doğrultusunda butik ve kurumsal umre ziyareti yaptırmaktayız.

Pasaport süremin bitmesine en az kaç ay kala umre vizesi alabilirim?

Umre dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir.

 

Suudi Arabistan da bizimle ilgilenecek ekibiniz var mı?

Cevap: Saygın Turizmin Türkiye ekibi olduğu gibi, Suudi Arabistan’da da  Karşılama-uğurlama, otel sorumlusu, irşat görevlisi gibi tecrübeli ekibimiz vardır.

Umre’ye Giderken Alınması Gerekenler Nelerdir?

Umre’ye giderken yanımıza almamız gerekenler ile ilgili de birçok soru sorulmaktadır. Erkekler için günlük kıyafetlere ek olarak ihram adı verilen ve iki parça beyaz bezden oluşan kıyafet ile arkası açık terlik gerekmektedir. Kadınlar için ise tek parça tesettürlü kıyafetler uygun olmaktadır. Öte yandan Suudi Arabistan’ın iklimini göz önünde bulundurduğumuzda umreye giderken herkesin güneş gözlüğü, nemlendirici krem gibi şeyler almasında fayda bulunmaktadır. Bunlara ek olarak herhangi bir hastalığınızdan dolayı rutin olarak içtiğiniz ilaç varsa mutlaka yanınızda götürmelisiniz.

 

Diyaliz, Alzheimer hastası ve tekerlekli sandalye ihtiyacı olan kişiler umreye gidebilir mi?

Cevap: Hekimlerinden onay aldıktan sonragidebilirler, Fakat yanlarında refakatçisi olması lazım. Suudi Arabistan’da rutin tedaviler için kurulmuş sağlık merkezleri bulunmaktadır. Hacı ve umreciler bu hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirler.

Umre’ye Giderken Hangi Para Birimi Götürülür?

Suudi Arabistan’ın para birimi Riyal (SAR) olup dolara endeksli artış ve azalış gösterir.

 

Umreye gidene Hac’da farz olur mu ?

Cevap: Umre nafile bir ibadet olup hac’cınfarz olmasına sebebiyet vermez.

Umre ziyareti için belirli bir zaman var mıdır?

Cevap : Hac günleri haricinde Suudi Arabistan Konsolosluğunun umre vizesi verdiği dönemlerde umre ziyareti yapılabilir.

 

Suudi Arabistan’da rutin kullandığım ilacımı temin edebilir miyim?

Cevap: Suudi Arabistan’da her marka ilaç olmayabilir. Ancak muadili olan ilaçlar almanız gerekir. Seyahat boyunca gerekli olacak ilaç miktarını yanınıza mutlaka alınız.

Umreye giderken yanıma ne tür kıyafetler almalıyım?

Cevap : Suudi Arabistan sıcak iklime sahip olduğundan yazlık olarak amuklu,keten,sade ve bol kıyafetler alabilirsiniz ancak Medine-i Münevvere biraz serin olacağından hırka almayıda ihmal etmeyiniz.

 

Bebekler için pasaport gerekir mi ?

Cevap: Her birey gibi bebeklere de pasaport ve vize uygulaması gerekmektedir.

 

 

Pasaport süremin bitmesine en az kaç ay kala umre vizesi alabilirim?

Cevap: Umre dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir.

 

Almış olduğum hurmaları kargo ile gönderebilir miyim?

Cevap: Evet. PTT ile anlaşmalı Diyanet kargo ile gönderebilirsiniz.

 

 

Kara yolu ile umre ziyareti yapabilir miyim?

Cevap: Güvenlik zafiyetinden dolayı Suudi Arabistan Krallığı kara yolu ile umre ziyaretine gidilmesini engellemiştir.

 

Uçuşlarda bagaj hakkı ne kadardır?

Cevap: Uçuşlarda bagaj hakkı 30kg’dır.El bagaj hakkı 8 kg’dır.

 


UMRE İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

UMRE NEDİR?

Hac mevsimi dışında, Kabe’yi tavaf, Safa ile Merve arasında say etmekle yapılan ibadettir.

UMRE İÇİN BELİRLİ BİR ZAMAN VAR MIDIR?

Umre hac mevsimi hariç (ZilHicce Ayının 9-10-11-12-13. Günleri) yılın bütün vakitleri umre ibadeti yapılabilir.

BİREYSEL OLARAK UMREYE GİDEBİLİR MİYİM?

Vize işlemleri için Suudi Arabistan’da vize vermeye yetkili firmalara başvurulması gereklidir. Bunun harici direk olarak konsolosluğa veya elçiliğe başvurmak sonuçsuz kalacaktır.

KADINLAR TEK BAŞINA UMREYE GİDEBİLİR Mİ?

18 yaşını doldurmuş Her birey umreye gidebilir. 18 Yaş altı çocuklarda yanlarnda ailesi ve  yakın akrabaları ile umreye gidebilir.

TURİZM FİRMASI HANGİ ALANLARDA YARDIMCI OLUYOR?

Felah Turizm sizlerin daha konforlu ve uygun bir şekilde ziyaretlerini gerçekleştirmeniz için uçak bileti, otel, transfer ve gezilerinizi daha uygun fiyatlara tedarik edip sizlere sunmaktadır. Şahsen bu hizmetleri tek tek almaya çalışmanız sizleri hem maddi hemde fiziki olarak çok daha fazla yoracaktır.

OTELDE KALMADAN UMRE ZİYARETİ YAPABİLİR MİYİM?

Kaçak işçi veya umreci gibi durumlara önlem amaçlı Suudi Arabistan Krallığı vize alma aşamasında hangi otel rezervasyonlarını talep ettiği için otel olmadan umreci veya hacı vizesi alınamıyor.

KONAKLAMA YERİM OLMADAN UMRE ZİYARETİ YAPABİLİR MİYİM?

Hayır

KARA YOLUYLA UMRE ZİYARETİ YAPABİLİR MİYİM?

Hayır, başta güvenlik olmak üzere birçok sebepten karayolu ile umre ve hac uzun zaman önce durdurulmuştur.

 

UMRE VİZESİ NEDİR? NASIL ALINIR?

Suudi Arabistan’da Mekke ve Medine şehirlerini ibadet amaçlı ziyaret etmek için alınan vizedir. Suudi Arabistan devleti tarafından yetkilendirilen Suudi Arabistan’da bulunan vize firmaları tarafından onay alınır, konsolosluklarca verilir.

YEŞİL PASAPORTLARDA VİZE ALMAK ZORUNDA MI?

Yeşil, gril veya siyah pasaportlara Suudi Arabistan Krallığı’nca herhangi bir ayrıcalık tanınmamıştır. Bütün pasaportlar, türüne bakılmaksızın vize almak durumundadır.

SUUDİ ARABİSTAN’DA GÜVENLİK SORUNU VAR MI ?

Dünyanın diğer ülkeleri gibi belli bir suç oranına sahip olsada Suudi Arabistan Krallığı, bayan ve bay umrecilerinin güvenliğini öncelik kılar. Geniş polis ve istihbarat ağı, şeriat mahkemelerinin ağır cezaları Suudi Arabistan’ı özellikle büyük suçlar açısından güvenli kılar.

YANIMA HANGİ TÜRDEN NE KADAR PARA ALMALIYIM?

Suudi Arabistan’ın para birimi Riyal (SAR) olup dolara endeksli artış ve azalış gösterir. Suudi Arabistan pahalı olmayan bir ülke olup ve birçok ihtiyacınız seyahat acentaları tarafından giderileceğini düşünürsek, hediyelikler ve asgari olarak günlük harcamanız baz almanız gerekir.

NASIL, NERELERDE YEMEK YİYEBİLİRİM?

Suudi Arabistan otellerinde tam pansiyon sabah ve akşam yemeklerini kapsamaktadır. Öğlen yemekleriniz için merkez bölgesi dahil olmak üzere bir çok bölgede açılmış restoranlar, Türk-Dünya mutfaklarından seçmeler şeklinde hizmetinizdedir.

UMRE İÇİN YANIMA NELER ALMALIYIM?

Baylar için günlük kıyafetlerinin yanı sıra ihram denilen iki parça beyaz bez ve arkası açık terlik gereklidir. Bayanlar için tesettürlü bir kıyafet yeterli olacaktır. Özellikle ferace tarzı tek parça elbiseler çok işlevsel olacaktır. Seccade, güneş gözlüğü, Türkiye’den alınmış sizin okumanıza uygun bir Kuran ve kullandığınız ilaçlarınız öncelikle tavsiye edeceğimiz şeylerdir. Aynı zamanda Medine’nin kuru havası hassas kuru ciltler için yıpratıcı olabilir, nemlendirici krem ve benzeri şeylerin alınması faydalı olur. Bunlar harici tropikal bir iklime gidiyormuş gibi hazırlık yapabilirsiniz.

ORADAN NELER SATIN ALABİLİRİM?

Dünyanın ticaret merkezlerinden olan Suudi Arabistan’da birçok şeyi bulmanız mümkündür. Hurma ve çeşitli meyveler bölgede yerli olarak yetişmekte bunun harici ürünlerin çoğu ithal olarak gelmektedir. Fakat genede başta ilaçlarınız olmak üzere herşeyi birebir olarak değil de bazı ihtiyaçlarınızı muadilleri şeklinde bulmanız mümkün olacaktır.

SUUDİ ARABİSTAN’DA İKLİM NASIL?

Medine’de kuru bir hava hakimdir. Sabahları hissedilir şekilde serin olurken öğlenleri hava ısınır. Mekke’de ise nemli bir hava olup gün içinde sıcaklık farkı daha azdır Medine’ye kıyasla. Genel olarak Suudi Arabistan çöl iklimi ve yarı kurak bir iklim vardır. Genel olarak sıcak ve açık bir hava hakim olsada yıl içinde ani bastıran yağmur veya fırtınalar gözlenir.

SUUDİ ARABİSTAN’DAN İLAÇ ALABİLİR MİYİM? SGK KARNEM GEÇERLİ OLUR MU?

Suudi Arabistan’da birçok ilacınızın aynısını bulmanız mümkündür. Fakat her marka olmayabilir. Bu yüzden muadili olan ilaçları almanız gerekebilir. Umre ve hac yolculuğunuzdan önce mutlaka hekiminize danışın ve seyahat boyunca gerekli olacak ilaç miktarını yanınıza alınız. Özellikle el çantalarınızda ilaçlarınızı taşıyınız ilaçlarınızı. SGK Türkiye’ye has bir kurum olup Suudi Arabistan’da bir geçerliliği yoktur. Oradaki sağlık hizmetleri Suudi Arabistan Krallığı tarafından umrecilere bedava olarak verilmektedir. Bunun haricinde Diyanet İşleri ve Türkiye Sağlık Bakanlığı hac ve yoğun mevsimlerde sağlık merkezlerinde asgari sağlık hizmetleri vermektedir.

RUTİN TEDAVİLER VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNİ NASIL TEDARİK EDERİM?

Suudi Arabistan’da tam teşekküllü hastaneler hacı ve umrecilere ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Bunun yanında diyaliz ve benzeri rutin tedaviler için kurulmuş sağlık merkezleri özel veya devlet olarak hizmet vermektedir. Bu ve benzeri ihtiyaçlarınızın karşılanması için seyahat acentanızdan kesin bilgi almadan ve hekimizin onayı olmadan umre ve hac ziyaretine başlamayınız

MİKAT NEDİR? HAREM NEDİR?

Mikat, umreye hareket etmek üzere ihrama girilen yerdir. Harem ise coğrafi olarak daha az yeri kaplayıp belli yasakların geçerli olduğu Mekke ve Medine sınırlarıdır.

NEDEN UÇAKLAR MEKKE’YE İNMİYOR?

Mekke’de başta coğrafi sebepler olmak üzere belli sebeplerle havalimanı inşa edilemiyor. Bu yüzden umrecileri taşıyan uçaklar Cidde Havalimanlarına iniyor.

MEKKE-CİDDE ARASI NE KADAR?

Mekke ile Cidde arası takribi 120 km olup ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Mekke Cidde arası mevcut tek ulaşım karayoludur.

ÖZÜRLÜLER NASIL UMRE YAPAR?

Özürlü olarak Mekke Harem sınırlarına giren bayanlar özürleri kalktığı vakit yakın mikatlardan ihrama girip borçlu oldukları umrelerini yapabilirler.

UMREDE BAY, BAYANLAR İÇİN AYRI YERLER Mİ OLUR?

Baylar ve bayanlar tavafı ve sayı beraber yaparlar. Bunun haricinde tavaf namazları için Mescid-i Harem’in müsait yerlerinde beraber durabilirler.

MEKKE, MESİCİD-İ HAREM’DE BAY, BAYANLAR İÇİN FARKLI YERLER Mİ VAR?

Mescid-i Harem’de baylar ve bayanlar genelde farklı yerlerde namaz kılsalar da, uygun yerlerde beraber namaz kılabilirler. Mescid-i Harem’de bayan ve erkek girişleri olağan üstü kalabalık olmadığı sürece aynı kapılardan girip çıkarlar.

KAÇ TANE UMRE YAPABİLİRİM?

Vacip olan Harem topraklarını ihramlı girerken yapılan umredir. Onun haricinde mikat sınırlarından niyetlendiğinizi sürece umre için bir sınır yoktur. Fakat Mekke’de bulunduğumuz sürece efdal olan bolca tavaf yapmaktır.

HAC HARİCİNDE HACI OLUNUR MU?

Hac sadece yılda bir kere, Zilhicce ayında yapılır. Bunun haricinde diğer rükûlarını gerçekleştirmek kişiyi hacı yapmaz, hac farizasını kişinin üzerinden kaldırmaz.

SEVR, NUR DAĞLARINA ÇIKMAK SEVAP MIDIR?

Mekke’de Mescid-i Harem, Medine’de Mescid-i Nebevi haricinde yapılan mescit veya mekan ziyaretleri (Hac ve umre rükünleri hariç) ibadet teşkil etmez. Seyahat acentalarının buraları yaptıkları ziyaretler daha çok kültürel amaçlı olup bilinç uyandırmak amacı güdülür.

MEKKE, MEDİNE ARASI NE KADAR?

Mekke Medine arası takribi 450 km olup ortalama kara yolu ile 6 saat kadar sürmektedir. Medine-Cidde arası uçak seferleri olup alternatif ulaşım şekilleri üzerinde çalışılmaktadır.

MEDİNE MESCİD-İ NEBEVİ’DE BAYAN ERKEK AYRI MI NAMAZ KILAR?

Mescid-i Nebevi’de bayanların ve erkeklerin girişleri ayrı kapılardan sağlanmaktadır. Bayanların ve erkeklerin namaz ve ziyaret yerleri ayrıdır

 

MEDİNE’DE “BURDAN SONRA SAFA DURMAYIN İŞARETİ” NE ANLAMA GELİR?

Medine’de imamın mekânı Mescid-i Nebevi’nin güney bölümündedir. Daha güney kısmına hareket edilmesi imamın önüne geçmiş olunur ve Mecid-i Nebevi ’de cemaat olarak durulan namazlara uyulamaz. Fakat münferit olarak namaz kılınabilir.

 

HURMA PAZARI NEREDEDİR?

Hurma pazarı orta çaplı bir çarşı olup Mescid-i Nebevi’nin güneyi, kıble yönündedir. Babus Selam (Selam Kapısı)’ndan çıktığınızda önünüzde kalır.

 

HURMAMI KARGOYLA GÖNDEREBİLİR MİYİM?

PTT ile anlaşmalı Diyanet Kargo yılın belli vakitleri hizmet vermektedir.

 

YANIMA NE KADAR ZEMZEM ALABİLİRİM?

Bir umrecinin yanına alabileceği Zemzem miktarı Suudi Arabistan tarafından belirlenmektedir. Mevcut uygulama her umreci için 5 litredir. Zemzemler paketli ve ambajlı olarak bagaja verilmelidir.

 

ZEMZEM’İ KARGOYLA GÖNDEREBİLİR MİYİM?

Zemzemler kargo ile göndermek yasaktır. Bunu teklif eden kargo firmalarına itibar etmeyiniz.